Creative studio
Kontakt

Responzívny dizajn-prebytočný luxus alebo nutnosť?

  • 21. októbra 2019
  • lukas

V dnešom článku sa pozrieme na fenomén menom responzívny dizajn. Povieme si, čo to je, aké sú benefity v používaní tejto formy dizajnu a ako ho vnímajú užívatelia.

V roku 2010 bol responzívny dizajn prvýkrát pomenovaný. Vyšiel z úst (resp. klávesnice) človeka menom Ethan Marcotte, ktorý pod pokrievkou tohto názvu pomenúva radu techník, ktoré napomáhajú vytvoriť taký webdizajn, ktorý je prispôsobiteľný rozličným veľkostiam obrazovky (alebo aj mobile-friendly dizajn). Veľa expertov z praxe už má jasno v tom, že responzívny dizajn je budúcnosťou akejkoľvek stránky, ktorá je navštevovaná z rôznych zariadení. Preto je responzívny dizajn niečím, načo si nielenže treba posvietiť, ale je nutné pochopiť jeho dôležitosť.

Ako na responzívny dizajn?

Spočiatku boli webstránky vytvárené špecificky na rozličné veľkosti obrazoviek. No v momente, kedy do hry vstúpili spočiatku mobily, neskôr tablety a dokonca čítačky kníh, sa takýto prístup stal zastaralým a pre užívateľa jednoducho nekomfortným. Preto, ak chcete ísť s dobou, musíte vytvoriť také prerozdelenie v rámci webstránky, ktoré, jednoducho povedané, nadobudne tvary a prispôsobenie k obrazovke zariadenia, na ktorom je daná stránka otvorená.

Samozrejme, nastávajú aj prípady, kedy jednoducho treba vytvoriť špeciálne podmienky a prerozdelenie jednoducho zmeniť. Napríklad na smartfóne s uhlopriečkou viac ako 5 palcov sa niektoré webstránky otvoria s menu na spodnej časti. Je to robené preto, aby bol text stránky prehľadnejší a organizovanejší. Navyše, takéto prerozdelenie vytvára pre text dostatok miesta, čím ho robí viditeľnejším.

Medzi základné kamene prípravy responzívneho dizajnu patrí plánovanie. Treba sa opýtať samých seba, aká je všeobecná správa, ktorú chce daná webstránka priniesť svojim návštevníkom. Celkový obsah stránky je potom nutné prispôsobiť tejto správe tak, aby dával zmysel, pričom musí prerozdelenie obsahu dávať zmysel aj v prípade responzivity. Niektorí skúsenejší dizajnéri radi volia prístup „mobile-first”. Čo znamená, že pokiaľ plánujú pre stránku responzívny dizajn, najprv stránku nadizajnujú na mobil. Prečo? Menší displej znamená menej priestoru a to núti dizajnéra vytvoriť si priority, čím úspešne odbúra nepotrebný obsah. Druhým plusom takéhoto prístupu je to, že ak by ste najprv spravili desktopovú verziu stránky, je naozaj mnohokrát veľmi ťažkou úlohou ju správne osekať, či prispôsobiť na mobilnú verziu.

responzívny dizajn

Oplatí sa to?

Mnohí ľudia nemajú jasno v otázke, či sa responzívny dizajn oplatí. Preto nadizajnujú len desktopovú verziu a dúfajú, že bude mať dostatočnú užívateľskú trakciu. V dnešnej dobe, kedy pomaly návštevy stránok z mobilných zariadení prekonávajú počítače, je to skôr výnimka ako pravidlo. Samozrejme, responzívny dizajn je finančne a časovo náročnejší. No ľudia pomaly začínajú chápať, že trakcia a funkcionalita stránky na každom zariadení ide ruka v ruke. Preto treba podstúpiť kroky ako plánovanie, stanovenie priorít a rozumné obsahové regulácie, aby mal responzívny dizajn svoj očakávaný efekt.

Aby som dal veci na tú pravú mieru. Áno, responzívny dizajn je stále tou najmenej finančne náročnou a najjednoduchšou cestou ako mať kvalitnú webstránku na viacerých platformách. Osobne vnímam tento dizajn ako investíciu do budúcnosti, keďže ju užívatelia naozaj dokážu oceniť a návratnosť je bezpochybne neoceniteľná. Pokiaľ už máte základy vytvorené, stačí jednoduché optimalizovanie a výsledky na seba nenechajú dlho čakať.