Creative studio
Kontakt

SSL certifikát pre web alebo zabezpečenie v HTTPS

  • 27. septembra 2016
  • Martin Vasiľ - brand director
SSL certifikát

Mnoho ľudí si formy HTTP a HTTPS často mýlia. Netreba však zájsť ďaleko aby sa človeku hneď na.

Ešte aj v dnešnej dobe nie je prekvapivé, keď stretávam ľudí, ktorí jednoducho odmietajú nakupovať cez internet. Je to jednoduché, komfortné a rýchle. Tak v čom je teda problém? Títo ľudia mi však odpovedajú, že jednoducho nedôverujú bezpečnosti na internete. Predsa len, vkladať osobné informácie „len tak” do kyberpriestoru nie je sranda. Súhlasím. No existuje hneď niekoľko bariér a nástrojov, ktoré sa snažia spraviť z internetu bezpečné miesto, kde sa nikto nemusí báť o odcudzenie informácií. Aj z toho dôvodu vám prinášame článok na tému SSL certifikát, kde si povieme základné funkcie, informácie a to, prečo je nutné mať na túto tému aspoň minimálne znalosti.

Čo je lepšie?

HyperText Transfer Protocol (HTTP) je protokol, ktorý má na starosti ako sú prezentované informácie používateľovi počítača. O to, ako sa informácie dostanú z bodu A do bodu B, sa tento protokol jednoducho nestará. Osobne by som ho nazval akýmsi nehybným protokolom. Nehybným je aj preto, pretože sa nesnaží uložiť si informácie o predošlej relácií a vašom pripojení na internet. Toto má za následok, že sa posiela menej informácií a rýchlosť je zvýšená. Pre ľudí, ktorí majú záujem o technickejšie špecifikácie len spomeniem, že HTTP operuje na  Transmission Control Protocol (TCP) Port 80, ktorý je nastavený ako predvolený. To znamená, že váš počítač musí posielať a získavať dáta exkluzívne cez tento port, aby HTTP fungoval.
Na druhej strane figuruje spomínaný SSL certifikát vo forme HTTPS. Z hľadiska praktickosti sú tieto dva nástroje rovnaké. Primárny rozdiel spočíva v tom, že HTTPS používa TCP Port 44, čo znamená, že HTTP a HTTPS sú dve rozdielne komunikácie. HTTPS taktiež pracuje s SSL certifikátom (Secure Sockets Layer), aby boli dáta bezpečne presúvané. Netreba však zabudnúť, že v oboch prípadoch, či HTTP alebo HTTPS, nejde vôbec o to, ako sa dáta dostanú do svojej destinácie. Dôležitým faktorom je, že HTTPS využíva SSL certifikát práve pre zvýšenú bezpečnosť.

SSL certifikát alebo čo očakávať od HTTPS?

V dnešnej dobe si už každý virtuálny obchodník uvedomuje nutnosť zabezpečenia svojej webovej stránky. Preto sa práve obracajú na SSL certifikát. Dôvod je jednoduchý. HTTPS totiž odlišuje jedného prijímateľa/odosielateľa od druhého. Vďaka tomu môže pomocou matematického algoritmu zmeniť formu dát a pozmeniť ich originálne znenie.
Teraz chápete, prečo mnohí ľudia vidia v HTTPS istotu. Ako však prejsť na HTTPS, keď ste obchodníkom? Všetko to začína zakúpením certifikátu. Taktiež existuje možnosť si vytvoriť vlastný certifikát, závisí to od webového prehliadača, ktorý používate. Certifikát funguje ako bezpečnostný kód pre daného používateľa, či webovú stránku, ktorý je tak komplexný, že je nemožné, aby existoval duplikát. Na to, aby ste získali HTTPS certifikát musíte predostrieť množstvo informácii. Dôvod je jednoduchý, dôveryhodnosť. Ide však nie len o vašu dôveryhodnosť, ale aj dôveryhodnosť tretej strany, ktorá certifikát vydáva.
Keď váš prehliadač narazí na zabezpečenú stránku s certifikátom, jednoducho overí informácie či zodpovedajú so stránkou a vyhodnotí, či je stránka dôveryhodná.

Výstraha!

Kľúčovým slovom tohto článku nie je HTTPS, či HTTP. Ide o bezpečnosť ako takú. Preto by som vás na záver chcel upozorniť na rozličné praktiky, z ktorých sa v dnešnej dobe rozmáha hlavne „phishing”. Ide o metódu, kde sa ľudia snažia získať informácie od užívateľov, ktorý zdieľajú informácie práve na nezabezpečených účtoch. Ja osobne som už takú stránku skoro navštívil, no bol som upozornený. Aj z toho dôvodu je nutné chápať funkcie a rozdiely medzi HTTP a HTTPS. Užívatelia tak môžu nakupovať s dôverou a obchodníci nemusia mať obavy zo vstupu do virtuálneho obchodu. Ak potrebujete svoju stránku zabezpečiť SSL certifikátom neváhajte nás kontaktovať!