Creative studio
Kontakt

Stránka, ktorá prinesie zákazníkov – Landing page

  • 6. septembra 2019
  • Martin Vasiľ - brand director

Landing page je jednoduchá stránka, ktorá, ak je správne vytvorená, dokáže priniesť množstvo zákazníkov a hlavne to najdôležitejšie v online svete, emailovú adresu.

Už ste aj vy čítali množstvo štúdií, ako mnohé firmy konvertovali tisícky zákazníkov cez svoju landing page? Určite ste sa o to pokúšali aj vy. Pravda je taká, že nemusí to vždy vyjsť. A to len kvôli malej chybe v dizajne, alebo v texte. Áno, tak málo stačí.
Preto sme si pre vás pripravili zopár dizajnových tipov, ktoré vo všeobecnosti dokážu zlepšiť výkonnosť vašej landing page alebo stránka ktorá prinesie zákazníkov.

Väčšina landing page má svoje stanovené pravidlá. Vy si ich musíte prispôsobiť a otestovať ich.

Zlaté pravidlo dobrej landing page: Testujte, testujte, testujte

Landing page ako by bola stvorená pre testovanie. My sme vám už mnoho krát hovorili o skvelom nástroji, ktorý sa nazýva A/B testovanie. A práve ten je potrebný na optimalizáciu landing page.
Pre dizajn ako taký to znamená, že treba vytvoriť minimálne dva odlišné vzhľady pre landing page a testovať, ktorý vykazuje lepšie výsledky. Poprípade každých pár dní urobiť nejaké zmeny, ktoré výsledky ešte podporia.

Pravidlo číslo dva: Nie je responzívna, neexistuje

Čoraz viac ľudí navštevuje rôzne webové stránky a landing page zo smartfónov, to znamená, že ak vaša ”pristávacia stránka” nebude responzívna, prídete tak o množstvo zákazníkov a údajov.
Aj keď je využívanie rozličných zariadení individuálne pre danú cieľovú skupinu, vždy treba vziať túto alternatívu do úvahy.

Spravte dobrú pristávaciu plochu a prídu vám noví zákazníci.
Spravte dobrú pristávaciu plochu a prídu vám noví zákazníci.

Nepísané pravidlo, ktoré musí každý vedieť: Nemeriate výsledky, nezlepšíte ich

Stanovenie cieľov a kľúčových metrík by malo nastať ešte pred samotnou myšlienkou vytvorenia landing page-u.
A aké metriky treba merať?

  1. Bounce Rate.
  2. Unikátnych návštevníkov.
  3. Konverzie.
  4. Čas na stránke.
  5. Efektivita generovania nových kontaktov.

Meranie ako také možno s dizajnom nemá nič spoločné, no dokáže ukázať to, ako je dizajn úspešný, alebo naopak, neúspešný. A to sú ukazovatele, ktoré dizajn priamo ovplyvnia.
Na začiatku sme vám naznačili, že kopírovanie landing page iných firiem nemusí priniesť želané výsledky. Preto sa musíte sústrediť hlavne na seba a nechať sa ostatnými len inšpirovať.
Vaša firma je vo vlastnom revíre a môže mať úplne inú cieľovú skupinu. A práve tá je kľúčová pre váš landing page, respektíve pre jej prispôsobenie.
Aké máte skúsenosti s tvorbou landing page vy? Slávili ste úspech? Ak áno, použili ste nejaké rady, ktoré sme spomenuli v článku, alebo máte niečo lepšie?