Creative studio
Kontakt

Technológie vo web dizajne – toto vám jednoducho nesmie uniknúť

  • 23. februára 2018
  • Martin Vasiľ - brand director

Technológie vo web dizajne predstavujú neodmysliteľnú súčasť práce dizajnéra. Jedno bez druhého jednoducho nemôže fungovať.

Prepojenie softwareových a hardwareových nástrojov s kreatívnym myslením človeka. Táto symbióza sa však z času na čas zmení, niekedy viac a niekedy menej, no vždy vďaka technologickému pokroku. Čo si treba vo web dizajne v rámci technológií všímať najviac? Čo si treba vo web dizajne v rámci technológii všímať najviac?

Desktopy to proste nezvládajú

Verili by ste, že responzivita je pre väčšinu slovenských web stránok ešte stále veľkou neznámou? A pritom je to dnes úplne normálna vec. Už aj Google dáva prednosť smartfónom a hodnotí ich prvotne. A práve preto musia web dizajnéri v prvom rade myslieť na telefónne obrazovky, a nie na tie počítačové.

Aj vo vašich vreckách sa schovávajú najsledovanejšie počítače sveta. Mnoho firiem na to aj tak zabúda.

V rýchlej dobe rýchly web

Raz, dva, tri, štyri, päť…ak sa vaša stránka neotvorí do pár sekúnd, väčšina návštevníkov ju opustí bez akéhokoľvek premýšľania. Dajte si záležať na rýchlosti načítania celej vašej web stránky. Technológie vo web dizajne vám dávajú dostatočné možnosti, aby ste boli bleskurýchli.

Nástroje na testovanie

Priznajte si to, dnes už sa môžete dozvedieť o návštevníkoch web stránky viac ako dosť. Môžete dokonca v reálnom čase sledovať, ako sa pohybujú po vašej web stránke. Z toho vyplýva, že skoro všetko vo web dizajne môže byť merateľné a prispôsobiteľné.
Už viac nie je potrebné tipovať, stačí, ak zmeny na web stránke založíte na získaných informáciách.

Technológie vo web dizajne si vyžadujú sledovanie trendov. Venujete tomu dostatok času?

Pozornosť sa skracuje, vyžaduje si jednoduchší dizajn

Ak sa aj váš web načíta rýchlo, ešte stále existuje možnosť, že návštevník nepochopí, o čom vlastne vaša web stránka je. Technológie vo web dizajne dnes umožňujú využívať veľmi dobre premyslené dizajny, ktoré si zakladajú na psychologickom vnímaní človeka. Platí, že čím jednoduchší je dizajn, tým viac informácií návštevník spracuje a dozvie sa čo najviac.

Technológie vo web dizajne – sluha či pán?

Samotné technológie sú pre web dizajnérov neodmysliteľnou súčasťou. Čoraz častejšie sa objavuje názor, že nástroje zbierajú až príliš veľa informácií o návštevníkoch. Samostatnou kapitolou je práve sledovanie pohybu v reálnom čase. Zatiaľ však nevznikol žiadny veľký konflikt názorov a technológie pokračujú svojím vlastným tempom. Čo si o tom myslíte vy? Vítate nové technológie a nástroje v tomto odvetví s otvorenou náručou? Alebo máte pocit, že by sa mali stanoviť nejaké obmedzujúce pravidlá?