Creative studio
Kontakt

UX a UI dizajn

  • 21. októbra 2019
  • lukas

Keď sa opýtate člověka, čo robí a on vám odpovie, že sa živí ako dizajnér, len málo ľudí má jasno, v čom spočíva jeho práca.

Dizajn sa počas svojho života rozmnožil do hneď niekoľkých priemyslov a spolu so svojím životným cyklom a adaptáciou prišiel s rozličnými pojmami. Nie len laikom, ale aj niektorým skúsenejším dizajnérom, či firmám robí problém nájsť rozdiel medzi UX a UI. Ide o dva úplne odlišné elementy dizajnu? Spájajú ich isté spoločné kvality? Nasledujúci článok vám nato odpovie.

User experience

Začnime prvým menovaným, a tým je UX. Táto skratka hovorí o tzv. „user experience”, alebo inak aj zážitku, či skúsenosti používateľa. Tento termín zaviedol už v 90-tych rokoch Don Norman, ktorý už vtedy videl najväčšiu zbraň dizajnu práve v optimalizácií zákazníckej skúsenosti. Predstavme si jednoduchú aplikáciu ako je napríklad messenger. Pracuje sa vám s ňou dobre? Máte pocit, že sa vám v aplikácii jednoducho orientuje a vždy máte prehľad aké úkony spraviť, aby ste dosiahli požadovaného výsledku? Pokiaľ áno, UX dizajnér spravil svoju prácu dobre.

Jadrom dennej rutiny UX dizajnéra je dbať na pocity z kontaktu produktu so zákazníkom, respektíve jednoduché manéverovanie používateľa. Dizajnér zameraný práve na tento element dizajnu sa upriamuje na interakciu produktu so samotným koncovým používateľom. Jeho prácou nie je sústredenie sa na to, ako produkt opticky vyznie, ale na to, aké jednoduché, či náročné je s týmto produktom pracovať.

Nato, aby UX dizajnér odviedol perfektnú prácu, však potrebuje zákaznícku odozvu. Túto osobitú časť si netreba pliesť s výskumom, pretože maximalizácii používateľovej skúsenosti predcházajú rôzne dotazníky, no aj priama konfrontácia s používateľmi. Výsledkom tohto procesu je vybudovanie logického podkladu pre produkt, kde každý krok vychádza z toho druhého, pričom celok sa snaží o vytvorenie jednoduchého používania produktu.

Pozorovanie používateľovho správania je samotnou esenciou práce UX dizajnéra. Krátkou definíciou tohto postu je fakt, že pre UX dizajnéra neexistuje len jediná správna cesta ako dosiahnuť maximálny možný zážitok z produktu.

Medzi povinnosti UX dizajnéra patrí primárne kooperácia s UI dizajnérmi, developérmi ale aj úzke prepojenie s analýzou budúcich úloh. Analýze sa na poste UX dizajnéra nevyhne ani konkurencia a spomínaní zákazníci. Produktová štruktúra je pilierom, alfou, a rozvoj obsahu omegou práce, ktorú zastáva UX dizajnér.

Príklad popisu práce UX dizajnéra v Twitteri: Definovanie interaktívnych modelov, úlohových tokov a UI špecifikácií. Komunikácia variánt jednotlivých zákazníckych skúseností a obrazového dizajnu firemným partnerom. Kooperácia s vedúcim oddelenia kreatívneho dizajnu, ako aj vizuálneho dizajnu s cieľom zosúladiť korporátnu identitu s produktovými vlastnosťami.

User interface

Na druhej strane figuruje pojem s názvom UI. Týka sa tzv. „user interface”, či notoricky známeho rozhrania používateľa. Zatiaľ, čo UX je súhrnom úloh zameraných na optimalizáciu zákazníckeho zážitku z produktu, UI poteší oko a iné vnemy. Inými slovami sa rozhranie týka prezentácie samotného produktu a produktovej interaktivity.

Prácou UI dizajnéra je mať na starosti dizajn stránky, či obrazu a zároveň vytvoriť most medzi tým, čo vytvoril UX dizajnér. V praxi to znamená, že rozhranie musí vizuálne reprezentovať práve rýchlu a ľahkú prácu s produktom. UI dizajnéri sú vo firme typicki zodpovední aj za konzistentný dizajnový jazyk produktu, či definovanie, akým spôsobom produkt svojmu používateľovi dá najavo error a varovný signál.

Ak pracujete na poste UI dizajnéra nevyhnete sa dizajnovému výskumu spojenému so zákazníckou odozvou, vývoju značky a grafiky. Interaktivita a animácia sú fragmenty, na ktoré netreba zabudnúť ako aj na adaptovanie produktu rozličným veľkostiam obrazoviek.

Príklad popisu práce UI dizajnéra v Airbnb: Vytvorenie konceptu a implementovanie vizuálneho jazyka airbnb.com. Vytvorenie a zdokonalenie štýlovej príručky.

UX a UI dizajn

Pre ultimátne pochopenie rozdielu medzi prácou UX a UI dizajnéra je nutné pochopiť, že zatiaľ čo pracujú na jednom produkte, prvý menovaný sa snaží spraviť z používania produktu prechádzku ružovou záhradou a druhý menovaný jej dodá digitálne ošatenie.

Je jeden z týchto dvoch pojmov dôležitejší ako ten druhý? Pokiaľ ste čítali pozorne, odpoveď už poznáte. Dovoľte mi však odpovedať praktickým príkladom. Ak niečo vyzerá zle, ale je ľahko použiteľné, je to výsledkom kvalitného UX a slabej práce UI. Ak však niečo vyzerá skvelo, no použiteľnosť je mimoriadne náročná, jedná sa o skvelé UI, no chudobné UX.