Creative studio
Kontakt

Užívateľská prívetivosť webových stránok

  • 21. októbra 2019
  • lukas

Jedna z najdôležitejších požiadaviek na webové stránky by mala byť jeho užívateľská priateľskosť. Ide teda o to, aby webové stránky boli jednoduché a intuitívne pre návštevníka.

Užívateľská prívetivosť stránky sa dá dosiahnuť správnym testovaním. Testovanie však nemusí byť vždy možné. Ak existuje akýkoľvek dôvod, prečo nie je možné stránku otestovať, prinášame tipy na ich úpravu.

Funguje stránka na všetkých zariadeniach?

Dnes sa internet, resp. internetové stránky zobrazujú na rôznych typoch zariadení, z rôzne veľkými monitormi či displajmi. Užívateľská prívetivosť stránky sa musí prispôsobiť každému zariadeniu.  Podpora viacerých zariadení znamená, že stránka by mala byť optimalizovaná na zobrazovanie aj na menších obrazovkách, či displejoch mobilných telefónov. To že si niekto zobrazí stránku na menšom displeji nemôže znamenať nižší komfort.

Rýchlosť načítavania

Stránky s rôznymi zdrojmi – obrázky, JavaScript, sociálne média atď. sa dlhšie načítavajú. To môže odradiť časť návštevníkov. Prístup k webovej stránke, je potrebné testovať na rôznych zariadeniach, a obsah – veľkosť stránky treba optimalizovať, aby sa stránka dostatočne rýchlo zobrazovala. Rýchlosť načítania stránky s odporúčaniami si môžete otestovať prostredníctvom Google speed testu. Rýchlosť stránky si však môžete otestovať aj na týchto stránkach: pingdom či gtmetrix. Tieto nástroje vám odporučia zmeny na stránke.

Intuitívna navigácia

Navigácia na webovej stránke by mala byť intuitívna. Stránka by mala mať logickú štruktúru, aby sa návštevníci jednoducho dostali kam potrebujú resp. rýchlo našli to, čo hľadajú. Navigácia by mala byť jasná a jednoducho pochopiteľná aj ľudom s horšou orientáciou.  Navigácia je tiež veľmi dôležitá, pretože ak návštevník nevie, čo má robiť rýchlo opustí stránku. Intuitívnosť stránky je možné otestovať vhodným UX testovaním.

Má stránka kvalitný obsah

Len málo stránok zvažuje obsah podľa užívateľskej prívetivosti. Ale obsah je absolútne nevyhnutnou zložkou úspechu.  Nielen podľa vzhľadu návštevníci hodnotia stránku. Dôležitou súčasťou hodnotenia je aj obsah. Ľudia prichádzajú na webové stránky práve kvôli obsahu. Či už predávate produkty, máte Blog či firemnú stránku, obsah musí byť relevantný a mal by byť dostatočne vypovedajúci. Kvalitný copywriting stránky je preto veľmi dôležitý.

Je text čitateľný

Užívateľská prívetivosť webovej stránky závisý aj na kvalite typografického návrhu a je dôležitým faktorom pri jej posudzovaní. V prípade, ak je obsah stránky zle čitateľný, návštevníci budú z vašej stránky rýchlo odchádzať. Text by mal byť vhodnej veľkosti, dostatočne kontrastný a ľahko čitateľný.  Dôležitá je tiež pracovať s tvarmi a farbami písma pre lepšiu navigáciu na stránke.