Creative studio
Kontakt

Vektorová grafika jednoducho a zrozumiteľne

  • 19. augusta 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Vektorová grafika - čo to je a aké má výhody - h24 studio s.r.o.

Len málo ľudí tuší, aké má vektorová grafika výhody a prečo a kedy je dobré ju používať.  To všetko si, samozrejme, povieme.

Keď sa povie vektorová grafika, prekvapivo veľa ľudí (dokonca aj skúsenejších) nemá jasnú predstavu, o čo ide. Len málo ľudí tuší, aké má vektorová grafika výhody a prečo a kedy je dobré ju používať.
To všetko si, samozrejme, povieme nižšie.

V čom je iná vektorová grafika?

Býva častokrát porovnávaná s tzv. bitmap images a nie je tak náročné nájsť zásadné (!) kvalitatívne rozdiely.
Nástroje ako DrawPlus, nehynúci PhotoShop ale najmä Illustrator sa najčastejšie používa na tvorbu tejto grafiky. Je jedinečná pretože je tvorená tvarmi, ktoré sa z originálu volajú objects, pričom každý takýto tvar dokáže byť upravovaný jednotlivo. Každý object môže meniť svoj tvar, veľkosť, umiestnenie, farbu alebo dokonca priehľadnosť.
Naviac je vektorá grafika unikátna v tom, že je tvorená líniami, ktoré sú spájaná do bodov, čo dáva v praxi tejto grafike veľké výhody.

Dámy a páni, najväčšia nevýhody bitmap images. (Zdroj: serif.com)
Dámy a páni, najväčšia nevýhody bitmap images. (Zdroj: serif.com)

Prečo musíte využívať túto grafiku?

V prvom rade nezaberá toľko miesta na počítači. Paradoxom je, že oproti iným formátom je súbor o dosť menší, i keď je samotná grafika veľká.
Čo je však najdôležitejšie, a zíde sa vám to pri akejkoľve forme dizajnu, či marketingu, aj pri zmene veľkosti je kvalita stále rovnaká – teda perfektná. Vektorová grafika funguje na princípe čisto matematickom, kde už vyššie spomínané body a kryvky majú jasne definované súradnice. Vďaka tomu sa pri zmene veľkostí objektu dané čísla len prepočítajú bez akýchkoľvek následkov na kvalite. Na druhej strane stojí bitmap, so svojou sieťou pixelov ktorá by pri podobnej snahe zmeniť veľkosť (najmä zväčšiť) utrpela poriadnou stratou detailov.
Ak ste agentúra, ktorá vytvára logá, firma zaoberajúca sa mapami, alebo jednoducho pravidelne meníte veľkosti fotiek, siahnite po vektorovej grafike.

Vektorová grafika a jej najväčšia zbraň. Na profilovej fotke vyzerá rovnako dobre, ako na billboarde. (Zdroj: serif.com)
Vektorová grafika a jej najväčšia zbraň. Na profilovej fotke vyzerá rovnako dobre, ako na billboarde. (Zdroj: serif.com)

Aby sme vám to zjednodušili. V týchto prípadoch je vektorová grafika tou správnou voľbou:

  • potrebujete meniť veľkosť fotky,
  • máte obmedzené miesto na počítačí, alebo disku,
  • chcete si fotky prispôsobovať.

A teraz otázka na vás. Čo je lepšie, bitmap images či vektorová grafika?