Creative studio
Kontakt

Ako veľmi ubližuje AdBlock online marketingu a ako s ním treba bojovať

  • 6. septembra 2019
  • Martin Vasiľ - brand director

Používanie rozličných adblockových pluginov sa v posledných rokoch pre mnohých ľudí stalo rutinou. Jednoducho nechcú vidieť rozličné otravné reklamy a marketingové kampane.

Na druhej strane tu však máme firmy, ktoré sa snažia vytvoriť umné, inovatívne a hlavne relevantné reklamy pre ľudí, ktorí sú ochotní si v konečnom dôsledku produkt, či službu zakúpiť. Na oboch stranách máme silných protivníkov. Na jednej znechutených konzumentov využívajúc Adblock. Na druhej neoblomné firmy. Kto z koho?

Zlé správy pre digitálny marketing?

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Adblockery priamo ovplyvňujú online reklamu a robia marketérom život veľmi ťažký. V dnešnej dobe mnohé firmy vynakladajú úprimnú snahu (a aj peniaze), aby zasiahli len relevantnú cieľovú skupinu. Čo však v prípade, že má táto skupina húfne zapnutý adblock? Buď firma investuje viac a snaží sa zasiahnuť širšie spektrum (samozrejme menej relevantné), alebo to vzdá. Oba prípady tak trochu na jednu nohu krívajú.

Ako ďalej?

Do dnes však pretrváva isté digitálne pravidlo, a to spočíva v tom, že nie všetky zmeny majú rovnako zlý/dobrý dopad na každú web stránku, firmu, konzumenta. Digitálne prostredie je veľmi špecifické v týchto prípadoch.

To v skratke znamená, že niektoré firmy nemusia vykazovať také zlé výsledky ako v prípade iných firiem. To môže ale viesť opätovne k zlej situácii v online marketingu.

V ťažkých chvíľach však treba použiť všetky možné zdroje. V tomto prípade to znamenalo fakt, že adblock neovplyvňuje desktopové vyhľadávacie kampane, neovplyvňuje appky a dáva priestor kvalitnému remarketingu. Zároveň gigantické využitie adblocku otvára dvere natívnej reklame, ktorá vyzerá a chová sa ako bežný obsah a zároveň utečie neúprosnému systému adblocku.

Bude mať súboj víťaza?

Toto je otázka, ktorú sa, pravdepodobne, spytuje každý, ktorý sa tejto problematike venuje. Google sa ale podarilo minulý rok urobiť vcelku rozumný krok.

Tento krok spočíval v tom, že budú firmy platiť len za relevantné prekliky a len v prípade, že užívateľ naozaj uvidí ich reklamu. Ak má teda užívateľ na svojom zariadení adblock a vašu reklamu nevidí, vy nič neplatíte. Ak sa vaša reklama zobrazí, no je mimo obrazovky (napríklad na tabletoch či smartfónoch) a užívateľ ju nevidí, vy nič neplatíte.

Toto je však iba čiastočné riešenie. My si myslíme, že treba odbúrať nechuť konzumentov relevantným marketingom. Marketingom, ktorý bude cielený a nebude agresívny, no bude naopak využívať consumer-friendly postup, na základe ktorého bude konverzia zákazníka prirodzenejšia.