Creative studio
Kontakt

Výroba plagátov a ich špecifický dizajn

  • 26. mája 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Výroba plagátov a ich špecifický dizajn - h24 STUDIO

Výroba plagátov si nutne vyžaduje špecifický prístup pokiaľ sa jedná o jeho dizajn. S našimi postrehmi bude výsledok tvojej práce určite na úrovni.

Dizajn plagátov, tak ako aj dizajn kníh, je akýmsi mini-odvetvím v rámci dizajnového priemyslu. Výroba plagátov si vyžaduje iný postup a iné zameranie sa. Plagát má totižto obmedzený priestor. Napriek tejto limitácii však kreatívci vedia vytvoriť prinajmenšom bezchybné a dychberúce diela.

Dnes si povieme, ako takýto lákavý plagát vytvoriť.

Výroba plagátov so špecifickým zameraním

Samozrejme, zameranie ako také je nutné. No teraz nemáme na mysli žáner, alebo štýl plagátu. Každý správny plagát, ktorý sa má zaryť ľuďom pod kožu totižto má mať bod, ktorý doslova vystupuje a hrá na plagáte prím. Môže to byť akýkoľvek element, ktorý:

  • vystihuje dôležitosť podujatia, či filmu, ktorý plagát rozoberá,
  • je zaujímavý z pohľadu človeka, ktorého má plagát osloviť,
  • je unikátny pre daný projekt a je ľahko asociovateľný.

Výroba plagátov a ich špecifický dizajn - h24 STUDIO
Výroba plagátov z dielne nášho štúdia

Detaily

Ako sme spomínali v úvode, výroba plagátov má isté rozmerové obmedzenia. Preto treba naplno dávať pozor na krásu detailu. Každá časť musí byť dotiahnutá a treba sa s plagátom, takpovediac, „pohrať”. Vyskúšať rozličné variácie a pokojne urobiť v úzkej skupine ľudí A/B test.

K vyšperkovaným detailom, samozrejme, patrí aj text. Toho môže byť akurát, priveľa aj primálo. Spravidla platí, že ľudia inklinujú k minimalistickým dizajnom. Avšak vždy sa nájde aspoň minimum textu. Ten musí priamo súvisieť a byť v symbióze s náladou, ktorú navodzuje plagát. Je to prekvapivo písmo, ktoré dokáže dizajnu plagátu ublížiť asi najviac.

Čo sa týka typografie, opäť je nutné si k tomu sadnúť a trochu experimentovať. Hlavne v prípade dizajnu plagátov sa tento investovaný čas oplatí a výsledok bude určite krásny.

Kompozícia

Pokiaľ sa pozrieš na výsledok svojej práce a zdá sa ti, že niečo nie je ono, pravdepodobne to bude celková kompozícia. Tu môže pomôcť pohľad iného človeka na vec. Netreba sa báť prichádzať s novými vecami, ale nikdy netreba zabúdať, že plagát je primárne vytváraný pre iných ľudí, nie pre samotného dizajnéra.