Creative studio
Kontakt

Ako vyťažiť maximum z Google Analytics? (časť.1)

  • 22. júla 2016
  • Martin Vasiľ - brand director
AB Testovanie

Prvá časť séries Google Analytics článkov hovoriaca o porovnávaní škály údajov a geografických informáciách o zákazníkovy.

Už v úvodnom článku na tému Google Analytics som vás informoval, že na túto tému môžete očakávať hneď viacero článkov. Dôvodov je niekoľko, no vyberám len ten najpodstatnejší. Google Analytics, odteraz len Google Analytics, totižto uľahčí majiteľom webových stránok život, no zároveň predá množstvo užitočných informácií. Mnohí, ktorí ste sa už s Google Analytics stretli, viete, že má desiatky funkcií. Táto séria článkov sa bude venovať drvivej väčšine, no hlavne tým, ktoré naozaj stoja za to a pre vašu firemnú web stránku zohrajú kľúčovú rolu.

Vo veciach treba mať jasno

Podnadpis opäť hovorí za všetko. Na veci však netreba byť sám. Pokiaľ naozaj dúfate, že vám Google Analytics zmení optimalizáciu vašej stránky, musíte mať v prvom rade jasno vo svojich cieľoch, ktoré chcete v krátkej dobe dosiahnuť. V Google Analytics je veľmi jednoduché si takéto ciele nastaviť, prečo sú však tak dôležité? Mať na pamäti PREČO niečo robíte, je výborným nástrojom na to, ako správne alokovať svoje snahy. Síce môže byť Google Analytics plné skvelých informácií, no bez toho, aby ste vedeli, čo vám tieto čísla hovoria a akým spôsobom to treba využiť, sa ďaleko nedostanete. V prvom rade je vašou úlohou si pospájať vaše ciele a výsledky, ktoré vám Google Analytics priblíži a zacieliť sa na optimalizáciu. Marketingové snahy sú často krát experimentálnou činnosťou. Jeden marketingový kanál môže fungovať, zatiaľ čo ten druhý nemusí mať absolútne žiadnu odozvu. Je však na vás, vzhľadom k tomu, kam smerujú vaše snahy, ako tieto informácie použijete na svoj rast.

Porovnávanie ako cesta vpred

Úzko späté s jasným stanovením svojich marketingových cieľov je práve porovnávanie dát. Ide o tú najjednoduchšiu funkciu, ktorá však zároveň často krát odkryje správanie vašich zákazníkov/návštevníkov spôsobom, ktorý môže radikálne zmeniť chod vašej stránky. Google Analytics však ide ešte hlbšie a na rozdiel od iných nástrojov, vám dáva možnosť porovnať dáta v istom časovom rozsahu. Takýmto spôsobom špecifikujete správanie svojich návštevníkov detailnejšie a môžete sa zamerať na špecifické vplyvy, ktorými môžete odhaliť, ako prilákať na stránku viac užívateľov. Na internete postačí jeden článok s virálnym obsahom a popularita stránky sa môže zdesaťnásobiť. Ako však replikovať tento úspech? Akú úlohu zohralo načasovanie a návštevné hodiny užívateľov na vašej stránke? Vďaka tomuto nástroju sa to jednoducho dozviete.
Dashboard-Google-analytics
Ukážka informačného panelu Google Analytics
Pre ešte lepšie výsledky v rámci porovnávania má Google Analytics aj možnosť hlbšej analýzy geografických dát. Vďaka Google Analytics môžete vidieť niekoľko ukazovateľov z istej lokality. Niektoré lokálne firmy, či blogeri, ktorí sa upriamujú na istý región, tak môžu získať veľmi cenné dáta o správaní užívateľov práve z konkrétnych miest. Táto funkcia dáva možnosť na ešte optimalizovanejší target marketing, kde preferencie a pohyb užívateľa sú veľmi jednoducho zistené pomocou geografických dát. Ide o neoceniteľnú pomôcku, pokiaľ chcete mať naozaj individuálny a unikátny prístup k svojej zákazníckej skupine.
Googe-Analytics_lokality
Panel geolokácie Google Analytics
To je z mojej strany pre tento článok všetko. Ak máte nejaké skúsenosti s funkciami, ktoré sú v článku spomenuté, určite sa s nami o ne podeľte. Taktiež by bolo určite zaujímavé počuť, ako aplikujete výsledky Google Analytics do chodu vašej stránky a akú veľkú rolu hrá na vašej stránke Google Analytics v rámci optimalizácie. Nabudúce sa môžete tešiť na ďalšie funkcie, ktoré posunú váš web na novú úroveň.