Ako vyťažiť maximum z Google Analytics? (časť. 4)
Štvrtý článok zo série o Google Analytics. Aktuálny článok sa hĺbkovo venuje práce a získavaním informácie z AdWords.
AdWords. Samostatná marketingová kampaň, ktorá zmenila budúcnosť už viacerým podnikom. Či je AdWords kampaň úspešná, alebo nie, záleží na viacerých elementoch. Kde a ako získavať informácie o tejto kampani. Ako analyzovať tieto výsledky. Aj o tom si povieme v aktuálnom článku na tému funkcií Google Analytics, ktoré by mali patriť medzi zaužívané nástroje každej správnej web stránky.
Ako vám Google Analytics objasní AdWords
Denno denne vám výsledky z AdWords môžu zamotať hlavu. Na niekoho je toho veľa a niektorí ľudia nevedia správne vyčítať, čo im dané čísla napovedajú. Google Analytics za vás tento problém vyrieši. Nezáleží na tom, či ide o celú kampaň, skupinu zákazníkov, či kľúčové slovo. Google Analytics vám prinesú kompletnú analýzu na akúkoľvek z týchto metrík. Naviac vám špecifikujú, koľkokrát bol konkrétny obsah zdieľaný, na ktorý obsah bolo najviac kliknuté, ale aj náklady, ktoré sú späté s jedným klikom. Táto funkcia je totižto úzko spätá s akvizíciou zákazníka. Ide o proces, kedy sa firma snaží za čo najnižšiu investíciu do marketingového kanálu získať čo najviac zákazníkov.
Na začiatku samotnej analýzy výsledkov AdWords je ideálne si stanoviť cieľ, na základe ktorého systém vypočíta náklady na získanie jedného zákazníka a profit, ktorý tento zákazník prinesie. Matematika je tu veľmi jednoduchá a celková marža (ktorú vám Google Analytics taktiež vypočíta) je vlastne rozdielom nákladov akvizície a profitu na jedného zákazníka. Ide o jednoduchý výpočet, na ktorý však treba viacero informácií a kalkulácií. Je viacero nástrojov, ktoré ovládajú túto funkciu, no nie všetky sú jednoduché na pochopenie a ľahké na adaptáciu.
Čo je jasné, to je dobré
Podobným heslom sa asi riadili aj vývojári Google Analytics, keď umožnili užívateľom si prispôsobovať panel s nástrojmi a úlohami. Táto funkcia sa sama o sebe vzťahuje len na Google Analytics samotné, no je veľmi dôležitá hlavne pre efektívnosť a organizáciu v množstve informácií. Napriek tomu, že prispôsobovanie panelu už funguje dlho, ešte stále vývojári prinášajú nové možnosti. Medzi najobľúbenejšie prispôsobenia patrí organizácia rozličných úloh. Takýmto spôsobom stačí jeden pohľad na panel Google Analytics a viete, ako si vedie vaša kampaň, alebo či zákaznícky lievik má takú odozvu, ako ste si predstavovali.
Túto funkciu určite netreba podceniť. Množstvo informácií, ktoré sa hrnú na vás z každej strany, častokrát spôsobia miernu „dezorientáciu”. Ak si však správne panel prispôsobíte, určite sa tomuto problému vyhnete a zároveň budete mať istotu, že vaše snahy smerujú tým očakávaným smerom. Ak však naberú neželaný sme, môžete okamžite začat konať a optimalizovať jednotlivé funkcie tak, aby bol negatívny efekt odvrátený.
Čo čakať nabudúce?
V nasledujúcom článku si povieme ako získavať tie najjednoduchšie informácie priamo z vašej webovej stránky, alebo aj ako správne pracovať s e-mailovými záznamami. Opäť by nás však potešilo, keby ste sa aj vy sami podelili o akékoľvek tipy, ako pracujete s týmito funkciami a ako z nich vyťažiť maximum. Google Analytics majú veľkú „moc”, no vždy to záleží na užívateľovi, ako veľmi ju vie ovládať.