Creative studio
Kontakt

Ako vyťažiť maximum z Google Analytics? (časť. 6)

  • 24. februára 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
AB Testovanie

Šiesty článok zo série o Google Analytics. Práca s kľúčovými slovami je pri SEO veľmi dôležitá. Taktiež je, však aj celkové vytvorenie.

V dnešnej dobe je súperenie o zákazníka bojom o prežitie. Existuje mnoho foriem a spôsobov ako prilákať zákazníka a získať od neho eventuálny zisk. No žijeme taktiež v dobe, kedy majú zákazníci vždy na výber. To znamená, že by nikto nemal byť prekvapený, keď z času na čas nastane odliv zákazníkov smerom k iným firmám. Je to absolútne normálne, no víťazom je spravidla tá firma, ktorá má čo najdlhšiu životnosť zákazníka a čo najmenší odliv. Ako sa vám môžu Google Analytics v tomto súboji zísť?

Udržateľnosť je cestou k popularite

Aby ste predišli odlivu, v prvom rade treba dávať pozor, v akom množstve a za akých okolností návštevníci opúšťajú vašu stránku. S tým vám pomôže funkcia s menom Bounce Rate, alebo inak aj hodnota odlivu návštevníkov. Táto funkcia vám napovie koľko užívateľov za istý časový úsek opustilo vašu stránku bez dodatočného prehliadania. Ak máte v talóne viacero landing page-ov (ide o stránku, na ktorú vám najčastejšie „pristanú” noví užívatelia) určite vás bude zaujímať, ktorá si vedie najlepšie resp. najhoršie.
Súčasťou takéhoto zistenia je dôkladná analýza obsahu takejto stránky. Stačí tak málo ako napríklad zlé rozloženie funkcií na stránke a užívateľ okamžite stráca záujem. V tomto prípade je najosvedčenejšou metódou práve A/B testovanie, o ktorom nájdete veľa informácií v tretej časti, spolu s inými veľmi užitočnými radami. V dnešnej dobe kvalitného copywritingu a webdizajnu ide o spojenie talentu a experimentu, ktoré vedú k vytvoreniu tých najzaujímavejších landing page-ov. To všetko je však založené na prvotnom zistení ako si konkrétna stránka vedie.
Bounce_Rate_over_time

Zdroj: www.analytics-ninja.com

Slová sú v prvom rade kľúčové

Jednými z najideálnejších a najprospešnejších ciest ako získať kvalitnú a zároveň rastúcu základňu návštevníkov sú práve kľúčové slová. V tomto prípade určite zbystrite svoju pozornosť a upriamte sa na funkciu s názvom Keyword Source. Táto funkcia vám totižto ukáže tie kľúčové slová, cez ktoré vás noví návštevníci najviac navštevujú. Verte mi, nemusí spravidla ísť o tie najjasnejšie prípady.
Výsledky tohto vyhľadávania sa dajú použiť v obsahu, rôznych marketingových kampaniach, ale častokrát je veľmi rozumná aj investícia do rôznych kľúčových slov. V minulosti išlo pri nákupe týchto slov o strieľanie na slepo. Dnes už však experimentovať netreba a vďaka tejto funkcii vám môže byť nadmieru jasné, ktoré slová sa vám najviac oplatia.

Čo čakať nabudúce?

Najbližšie si posvietime na to, ako vám Google Analytics pomôžu pri zisťovaní, ktoré web stránky vám prinášajú návštevníkov a zároveň si objasníme, ako môže využitie rozličných internetových prehliadačov ovplyvniť konverziu vašich návštevníkov. Máte sa na čo tešiť a určite sa nezabudnite s nami podeliť o svoje skúsenosti s Google Analytics, ako aj s jednotlivými funkciami.