Creative studio
Kontakt

Ako vyťažiť maximum z Google Analytics? (časť. 7)

  • 19. marca 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
AB Testovanie

Siedmy článok zo série o Google Analytics. Ak chcete udržať vašu stránku pri vysokej popularite, je nutné vediet odkiaľ užívatelia.

V akutálnom diele série zameranej na Google Analytics si ešte stále (!) neprestaneme hovoriť o skvelých funkciách, ktoré nám veľký brat Google predostrel ako na dlani. Vďaka nasledovným funkciám získate prehľad nielen o vašej stránke, ale aj o sietí stránok, ktoré vám prinášajú návštevníkov, a taktiež si niečo povieme o dôležitosti zamerania na rozličné internetové prehliadače.
 

Odkiaľ vlastne návštevníci chodia?!

Prekapivo sa túto otázku častokrát majitelia webov pýtajú. Napriek tomu, že má web skvelé SEO, AdWords a iné marketingové kanály, ešte stále to neznamená, že trakcia pochádza práve z nich. Existuje však jedna jednoduchá funkcia, ktorá vám pomôže túto otázku objasniť. Reffering sites je totižto funkcia, ktorá vám ukáže, z akých iných stránok k vám prichádzajú návštevníci. Častokrát sú tieto zistenia prekvapujúce a na základe nich sa dá spätne optimalizovať.
Čo je však extrémne dôležité je fakt, že nevidíte len počet návštevníkov partnerskej stránky, ale taktiež ich ciele ohľadom práve návštevnosti, či konverzie návštevníkov na zákazníkov. Tieto informácie vám skvelo poslúžia na to, aby ste zistili kvalitu návštevníkov, a teda to, aký špecifický prístup treba zvoliť.

Prečo je dôležité mať poznatky o prehliadačoch?

Nepodporuje vaša stránka Safari? Je dizajn rozhádzaný na IE? Zle, zle, zle. Ak sa takéto niečo deje, bojujete sami proti sebe. V tomto boji však určite nie ste sami. Funkcia s príznačným menom Browser Capabilities vám napovie, aké množstvo návštevníkov prehliada vašu stránku pomocou rozličných prehliadačov. Ide opäť o skvelú funkciu, vďaka ktorej zistíte, kde vaša stránka zaostáva a naopak, kde exceluje. Ideálny spôsobo je optimalizácia na všetkých frontoch, no nič nepokazíte, ani keď zatlačíte tam, kde je vaša stránka najsilnejšia.
Napríklad keď máte výbornú odozvu z Google Chrome, môžete si na tento prehliadač posvietiť, keďže je vysoko pravdepodobné, že ju používa práve vaša zákaznícka skupina.
V neposlednej rade v spojení s prehliadačmi len pripomeniem, že rýchlosť robí rozdiely. Dbajte na to, aby bola vaša stránka ukážkovou v rýchlom manévrovaní a vaša snaha sa pretaví do vyššej návštevnosti a kvalitnejšej konverzii zákazníkov. V tomto prípade sa vám zíde funkcia Connection Speeds Data.

Čo čakať nabudúce?

Najbližšie sa pozrieme na to, ako samých seba neoklamať v otázkach návštevnosti, prečo je lojalita a retencia dôležitejšia ako čokoľvek iné a posvietime si aj na dopady jazykov použitých na stránke.