Creative studio
Kontakt

Ako vyťažiť maximum z Google Analytics? (časť. 9)

  • 31. marca 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
AB Testovanie

Deviaty článok zo série o Google Analytics. Dôležitosť stanovenie priorít udáva smer vašej stránke. Taktiež je však nutné pracovať.

Získavať nových návštevníkov a udržiavať si tých aktuálnych sú dve rozličné záležitosti, ktoré musia byť odvádzané naraz a na veľmi vysokej úrovni. Taktiež netreba nechať na náhodu rozličný prístup ku každej návštevníckej skupine na vašej web stránke. Preto je nutné monitorovať správanie týchto skupín a zvoliť si ku každej iný prístup.
 

Stanovte si priority

Je veľmi jednoduché sa stratiť v chaose práce, ktorú si vyžaduje web stránka. Tak isto je jednoduché sa stratiť v aktivitách, ktoré uprednostňujú rozličný zákazníci na vašej stránke. Pomocou funkcie Visitor Type Contribution zistíte neoceniteľné dáta, ktoré vám odpovedia, ako sa správať k rozličným typom návštevníkov. Častokrát zistíte, že noví zákazníci prichádzajú na vašu stránku kvôli jemne odlišnému obsahu ako tí, ktorí sú so stránkou dlhšie oboznámení. Odseknúť jednu skupinu od „ich” obsahu je teda určite zlým rozhodnutím.
Pre zlepšovania zákazníckej lojality je nutné zistiť rozličné dôvody, prečo noví zákazníci neklikajú na vašu stránku tak často ako tí starší, respektíve, prečo tam netrávia toľko času. Je možné, že ste zmenili obsah, či ste zabudli optimalizovať zákaznícky „lievik”. Možností je nespočetne, no bez zistenia konkrétnych čísel nejde o nič viac ako divoké experimentovanie. Preto je potrebné analyzovať tieto dáta a určiť si priority ohľadom zlepšenia výsledkov v rámci jednotlivých zákazníckych skupín.

Kvalitný obsah, skvelá komunita

Vo viacerých prípadoch som spomínal obsah ako tú najdôveryhodnejšiu formu marketingu. Skrz celú sériu Google Analytics článkov sme narazili na viacero funkcií, ktoré odkrývajú, ktoré témy vaši zákazníci budú milovať. Funkcia Top Content vám ukáže, ktorý obsah je na vašej stránke najpopulárnejší. Ide o jeden z mnohých spôsobov ako zisiť, ktoré snahy v rámci content marketingu majú zmysel. Akonáhle odkryjete preferencie vašich zákazníkov, máte perfektné základy na budovanie skvelého obsahu a zároveň aj komunity návštevníkov.
Na druhej strane, prečo sa návštevníkov jednoducho neopýtať? Dnes už je dotazník považovaný za zastaranú a opoužívanú formu „otravovania” ľudí. V rámci content marketingu však ide o stále populárny nástroj získavania informácií. Mnoho návštevníkov jednoducho nedostane priestor na to, aby povedali, čo by ich zaujímalo. Akonáhle začnete svojich zákazníkov počúvať a dodávať im to, o čo majú záujem, máte vyhraté.
Samozrejme, znie to veľmi jednoducho, no chce to aktivitu aj na strane zákazníkov. Začnite však vydávať na svojej stránke kvalitý obsah a výsledky sa skôr či neskôr dostavia. Staňte sa expertom v danom priemysle a návštevníci sa vám odmenia lojalitou, ktorú žiadna iná forma marketingu nedokáže docieliť.

Čo čakať nabudúce?

V najbližšom diele si povieme, ako sa nestratiť v množstve funkcií Google Analytics (na ktoré má GA samostatnú funkciu). Dokonca nezabudneme ani na skvelú funkciu, ktorá vám pomôže pri hľadaní toho správneho internetového poskytovateľa!
Ak máte skúsenosti s funkciami, ktoré sme v dnešnom článku spomenuli, určite sa nezabudnite s nimi podeliť. Séria článkov má deväť častí a my nechceme aby ste o niečo prišli! Preto, ak máte chuť sa naučiť niečo nové a zistiť ako skvalitniť vašu web stránku, neváhajte sa vrátiť k starším dielom.