Creative studio
Kontakt

Čo sa pýtať web dizajnéra na pohovore?

  • 25. októbra 2016
  • Martin Vasiľ - brand director

Nie je jednoduché nájsť ideálneho web dizajnéra. Vďaka týmto tipom a trikom, to však s určitosťou dokážete.

V dnešnej dobe naozaj nie je najľahšie zistiť kto je a kto nie je kvalitný web dizajnér. Teda, je ťažké ho odhaliť na pohovore. Potenciál môže byť veľký, no v takom krátkom časovom slede je jednoduché ho zničiť zopár slovami. Je však úlohou človeka, ktorý pohovor vedie, aby zistil, čo v danom človeku je. V článku nájdete zopár užitočných rád, ako zistiť, či máte na pohovore obrovský dizajnový talent.

Web dizajnér – skúsenosti vs. Osobnosť

Pracovné skúsenosti sú niečo, na čo sa pozerá na Slovensku viac ako v iných krajinách. Neberú sa do úvahy možnosti ako zaučenie nového zamestnanca, alebo aké prínosy môže priniesť jeho charakter ako taký. Mnoho väčších web dizajnových firiem však predovšetkým pozerá na firemnú kultúru. To znamená, že aj kandidáti, ktorí majú pomenej skúseností, majú šancu. Ak ich DNA, teda ich vlastnosti ako cieľavedomosť, flexibilita, práca pod tlakom, či priateľskosť fungujú v súlade s DNA firmy, skúsenosti hrajú len minoritnú rolu.

web dizajnér

Ak si nie ste istí

V mnohých firmách však majú zaužívaný akýsi testovací experiment. Ak ani po pohovore si nie ste istí o kvalitách potencionálneho zamestnanca, prideľte mu jednoduchý projekt, ktorý overí jeho vlastnosti. Môžete porovnávať kvalitu produktu, či dodržal deadline a ako vášnivo k práci pristupoval. Takýto test však napovie veľa aj o charakterových vlastnostiach a tímovej práci. A to je niečo, čo je v práci, pravdepodobne, najpodstatnejšie. Ak nováčik nezapadne do kolektívu, utrpí tým celková atmosféra.
Ak hľadáte niekoho so špecifickým zameraním, treba sa občas pozrieť na situáciu zo širšieho hľadiska. Vo svete technológií sa preferencie, nástroje a trendy menia extrémne rýchlo. Preto sa veľmi veľa úspešných korporácií vyjadrilo, že kľúčovým faktorom pre nich nie je človek s expertízou na isté prvky, ale zamestnanec, ktorý nasleduje novinky a dokáže sa im adaptovať svetelnou rýchlosťou.
V samom závere vám však dám radu, ktorá sa osvedčila už viacerým personalistom, či celým firmám. Ide o jednoduchú frázu, ktorá však zahŕňa kľúč k nachádzaniu správnych adeptov: „Zamestnávajte pomaly, vyhadzujte rýchlo.”
Pri hľadaní správneho web dizajnéra treba byť rovnako obozretný ako v akejkoľvek inej profesii. Občas je to len čas, ktorý ukáže prstom na toho správneho adepta. Preto treba byť vždy trpezlivý a dať ľuďom priestor.