Creative studio
Kontakt

Aký bol Web Summit 2016 v Lisabone?

  • 15. novembra 2016
  • Martin Vasiľ - brand director
Web Summit

Web Summit 2016 je konferencia, ktorá je, pravdepodobne, vrcholom podnikateľskej a technologickej sezóny. Všetky zmysly podnikavcov, technologických nadšencov a marketérov sa spravidla upriamujú k tejto udalosti. V minulosti našiel Web Summit svoj domov v Dubline. Tento rok sa však premiestnil do Lisabonu, zdvojnásobil počet účastníkov a dokázal prilákať prednášajúcich, ktorí patria medzi svetovú podnikateľskú elitu.

Bol však Web Summit naozaj konferenciou, ktorej nie je čo vytknúť?
web-summit-2016-lisabon.jpg
Web Summit 2016 – Tisíce divákov na hlavnom pódiu.

Čím viac tým lepšie, taký je Websummit

Ak by som sa mal venovať všetkým detailom, ktoré robia Web Summit zaujímavou konferenciou, bolo by toho naozaj veľa. Preto sa od začiatku budem venovať len bodom, ktoré mi utkveli v pamäti a tým, ktoré ma úprimne (milo, alebo aj nie) prekvapili počas tejto trojdňovej udalosti.
Na margo organizácie je prekvapivo len veľmi málo čo povedať. Bola zvládnutá bravúrne. Snáď bez jedinej chybičky. Teda chybičky, o ktorej by som ja vedel. Ak si predstavíte, že konferencia mala tento rok vypredané a navštívilo ju bez mála 51 000 ľudí, organizátori mali doslova plné ruky práce.
Avšak od začiatku registrácie, cez prednášky, meetingy až po záverečnú reč, všetko fungovalo hladko. Sám som bol prekvapený, že jednotlivé konferencie, ktoré Web Summit zastrešuje, dokázali deň čo deň dodržať svoj plán doslova na minútu.
Podobne kvalitnú organizáciu som, pravdepodobne, nikdy nevidel.

Čo Web Summit 2016 nezvládol?

Tento rok sa podarilo organizátorom zabezpečiť naozaj prvotriednych prednášajúcich a tí zasa zaručili kvalitný obsah. Toho bolo naozaj neúrekom.
Problémom však bolo, že mohol človek stihnúť maximálne 5-10% prednášok, ktoré mal v pláne. Dôvodom bolo príliš veľa ľudí, prekrývajúce sa prednášky a ťažkosti s premiestňovaním sa z jednej haly do druhej (a to pritom boli priamo vedľa seba).
Okrem kávy zadarmo som si naozaj užil hlavne konferencie PandaConf, Startup University a Web Summit Main Stage, ktoré ponúkli skvelé osobnosti a vynikajúce náhľady na podnikanie, startupy a technológie.
Väčšinou bolo možné si nájsť miesto na sedenie, no občas sa mi stalo, že som si v menších miestnostiach ani nesadol a raz som sa do miestnosti ani nedostal.
Mrzelo ma to, ale, našťastie, som mal v pláne v rovnakom čase hneď dve zaujímavé prednášky.
Tento rok by som určite pochválil širokú ponuku tém, ktoré dokázala konferencia pokryť. Každý si našiel to, čo mal rád. Tento aspekt však mal aj prekvapivo odvrátenú stranu, ktorá vo mne zanechala nepríjemné pocity.
web-summit-2016-konferencia.jpf
Web Summit 2016 – Hlavné Pódium

Čo Web Summit 2016 zvládol?

Organizácia a prednášajúci sú, pravdepodobne, jediné body, ku ktorým mám výlučne pozitívne stanovisko.
Obsah, ktorý bol širokospektrálny, však spravidla nešiel príliš do hĺbky. Rozhovory a prednášajúci mali len dvadsať minút na pódiu, a to bolo žalostne málo na akúkoľvek kvalitnú debatu.
S väčším počtom účastníkov Web Summit rozšíril aj svoje pôsobenie, a to sa premietlo na samotnej kvalite obsahu. Nevravím, že bol obsah zlý, alebo nepoužiteľný, no venoval sa výlučne povrchu témy a len málokedy bol priestor na viac.
Vysoký počet účastníkov zaručil, že bolo takmer nemožné s niekým pokojne komunikovať a naozaj sa o niekom niečo dozvedieť. S oceľovou istotou ste mohli očakávať, že vám každú chvíľu začne druhá strana predávať svoj produkt…a to bez žiadneho ostychu.
Človek by si pomyslel, že väčší počet ľudí znamená lepšie možnosti na formovanie kontaktov a vytváranie spoluprác. Opak bol však pravdou.
Väčšinou bolo naozaj náročné sa s niekým porozprávať. Účastníci sa neustále niekam ponáhľali a niektorí dokonca nemali vôbec chuť konverzovať. Ja osobne verím v obchodné vzťahy založené na výmene hodnôt. Táto méta však bola na Web Summite nedosiahnuteľná.
Stovky startupov každú minútu či sekundu bojovali o pozornosť akýchkoľvek tvorov s očami a ušami, čo nejednému návštevníkovi strpčovalo náladu. Rozumiem, že práve kvôli tejto pozornosti tam mnohé startupy išli, ale boj o investorov by mal mať určite svoju úroveň.
web-summit-lisabon-konferencia-2016.jpg
Web Summit 2016 – konferenčná miestnosť STARTUP UNIVERSTIY

Čo bude v roku 2017?

Už počas prvého dňa ma prekvapila správa, ktorú som dostal od organizátorov. Znela asi takto: „Už teraz si môžeš kúpiť lístok na Websummit 2017 len za 300 eur!”
No neviem. Ja a moji kolegovia sme lístky na tento ročník konferencie vyhrali. Na otázku, či by sme išli aj na budúci rok by sme, pravdepodobne, všetci rezolútne odpovedali: „Nie.”
Nechápte ma zle. Web Summit je skvelý zážitok, tony (viac či menej) kvalitného obsahu a hlavne pekná spomienka.
Ako startupista a freelancer však vždy a všade hľadám tieto tri body:

  • obsah, ktorý mi umožní podniknúť kroky a vytvoriť plán aktivít,
  • špecifickú a uchopiteľnú hodnotu v malých dávkach,
  • vzťahy založené na spoločnom prínose a obojstrannej spokojnosti.

Len málo z vyššie spomínaných vecí som našiel na tohtoročnom Web Summite. Napriek tomu, že návštevu vôbec neľutujem, Web Summit je jasne konferenciou, ktorú zaujímajú čísla, nie hodnota, s ktorou účastníci odchádzajú. Web Summit chce byť najväčší a chce sa najviac lesknúť. Nechce byť špecifický a obohacovať menší počet osôb.
Ak však lístky dostanete rovnako ako ja, nad návštevou Web Summitu nepremýšľajte a choďte. Možno nastanú zmeny a váš názor bude diametrálne odlišný od toho môjho. Obávam sa však, že ide len o zbožné prianie.
A ak vás zaujíma ako Web Summit vyzeral a zaujímajú vás krásy Lisabonu, pozrite si toto krátke video!