Creative studio
Kontakt

Aké dôležité je vybrať pre svoj blog správnu tému?

  • 31. augusta 2017
  • Martin Vasiľ - brand director
Wordpress blog- Aké dôležité je vybrať si správnu tému - h24 STUDIO

Blog, to nie je len kvalitný obsah, ale aj oku lahodiace potešenie. Častokrát je náročné stotožniť štýl písania s témou a šablánou blogu.

Povedzme, že ste sa rozhodli založiť si wordpress blog. Keďže jeho obsah bude zväčša definovať jeho popularitu, záleží skôr na tebe, koľko ľudí na tvoj blog zavíta. Otázka znie, nedá sa nejako obsahu pomôcť? Predsa len, sme ľudia a nie každý vie odjakživa písať pútavo. Jednou z veľmi jednoduchých možností, ako nakopnúť svoj blog, je potešiť oko návštevníka.

Vďaka viac než 2500 témam a dizajnom, ktoré WordPress ponúka, máš na výber naozaj veľa možností. Tento článok ti dá základné znalosti, aby si pochopil, ktorým smerom by tvoj výber mal smerovať.

Čo je to WordPressová téma?

Na jednoduchú otázku jednoduchá odpoveď. Pod pojmom WordPressová téma si predstav jednoduchý dizajn, ktorý bude opticky vylaďovať tvoj blog. Zároveň však téma diktuje rozloženie textu na blogu, ako aj rozloženie menu, kalendára či archívu tvojich článkov.

Treba byť preto opatrný a vybrať si tému nie len podľa toho, či sa ti páči, ale aj podľa toho, či má zmysel a je v súlade s tým, o čom chceš písať (teda, ak to s tým wordpress blogom myslíš vážne).

Platené témy

Div sa svetu, WordPress má platené témy! Netreba, samozrejme, rozvíjať fakt, že sú o štipku… no dobre, o dosť lepšie ako tie, ktoré sú zadarmo. Pravdou však je, že len máloktorý bloger, ktorému blog nevynáša, si zvolí túto variantu.

Platené témy začínajú na sume okolo 45 eur. Väčšinou sa však ocitnú na cenovke okolo 30 eur až do závratných výšok, a to 200 eur. Oukej, povieš si, ja zaplatím a čo za to dostanem? Tu sú niektoré benefity, ktoré sa plateným témam uprieť nedajú:

  • platené témy bezpochyby udávajú väčšiu hodnotu tvojmu wordpress blogu a tebe kredibilitu, jednoducho povedané, s platenou témou tvoja stránka nadobudne unikátny dizajn a automaticky vystúpi z radu,
  • získaš množstvo skvelých výhod, ako úplná kontrola nad farbami, šírkou, výškou, písmom a dokonca môžeš meniť navigáciu menu,
  • ak si za tému priplatíš, dostaneš zákaznícku podporu, ktoré majú väčšinou naozaj sofistikovanú úroveň a ako bonus bude tvoja téma pravidelne upgradnutá – to však záleží od vývojárov,
  • v neposlednom rade si môžeš vydýchnuť, keďže už NIKDY neuvidíš žiadnu reklamu na tvojom blogu, ver nám, keď povieme, že vie byť pekne nepríjemná a nech sa snažíš ako snažíš, reklama vie tvoj blog pekne dehonestovať.

Toto všetko dostaneš za minimálnu sumu 30 eur. Budeš musieť síce trochu investovať a stráviť čas nad dizajnovaním svojej témy, no výsledkom bude krásny blog, to ti garantujeme.

Čo tí, ktorí investovať nechcú?

Ak si jeden z tých, ktorí svoj wordpress blog berú odľahčene a nemajú chuť doňho vlievať väčšie, či menšie sumy peňazí, ani tvoja alternatíva neznie úplne hororovo. Za nulovú investíciu dostaneš tému, ktorú implementuješ jediným klikom. Máš k dispozícii tisícky tém a môžeš ich ľubovoľne podľa nálady meniť.

No ak to myslíš s blogom vážne a naozaj sa máš s čím podeliť, téma zadarmo bude vždy len téma zadarmo. Čo to pre teba znamená? V skratke. Budeš mať wordpress blog, aký majú milióny blogerov. Blog nebudeš môcť skoro vôbec optimalizovať a o zákazníckej podpore je zbytočné vôbec písať. Bez zákazníckej podpory, a bez peňazí, nie je, samozrejme, nikto ochotný pracovať, takže žiadne „zlepšováky” zo strany vývojárov nečakaj.

Ako sa rozhodnúť?

Rozhodnutie je v tomto prípade jednoduché. Treba si zodpovedať otázku: „Ako vážne to s tým blogom vlastne myslím?” Pokiaľ vieš, že chceš, aby bol blog populárny, určite investuj, pokiaľ nie, nemôžeš čakať zázraky.