Creative studio
Kontakt

Ako má vyzerať spolupráca značky s youtuberom? (Influencer marketing)

  • 7. novembra 2018
  • Martin Vasiľ - brand director

Tohtoročný >Web Summit sme vám zhrnuli už pred nedávnom v článku. V tom dnešnom sa pozrieme na tému, ktorá pomaly naberá na obrátkach aj v našom svete. Influencer marketing sa už neobmedzuje len na americký trh. Youtuberi a vloggeri si získali popularitu aj v našej geografickej šírke a značky s nimi začínajú spolupracovať.

Takáto spolupráca je ale veľmi jedinečná. Pracovať s youtubermi znamená pre značky isté riziká. Jake Paul, známy americký youtuber, však má jasný názor na to, ako by mala takáto spolupráca vyzerať.

Firemná spolupráca s youtubermi naberá na sile.
Firemná spolupráca s youtubermi naberá na sile.

„Kreatívu musí robiť youtuber. Značka mu v tomto zmysle nemôže nič diktovať.”

Jake vo svojej prednáške častokrát spomínal, s akými striktnými podmienkami za ním firmy chodia. Väčšinou ich však odmieta. Dôvod je autorský rukopis. Podľa Jakea vie práve youtuber najlepšie, aké znaky má jeho komunita. Práve preto vie on najlepšie, aký obsah bude najviac rezonovať.
Jednoducho povedané, značka musí dodať peniaze, youtuber kreatívu. Dôvera, ktorá v tomto prípade pristane youtuberovi v rukách, je obrovská. Jake ale hovorí, že len tak sa dosiahnu požadované výsledky. Istá dávka zodpovednosti musí byť na obidvoch stranách.

Dlhoročné kontrakty. To je spôsob spolupráce, ktorú vidí Jake Paul ako budúcnosť.
Dlhoročné kontrakty. To je spôsob spolupráce, ktorú vidí Jake Paul ako budúcnosť.

„Firmy budú podpisovať dlhoročné kontrakty s youtubermi. Presne ako športové značky s atlétmi.”

Vďaka tejto vete Jake narazil na veľmi dôležitú tému v marketingu. Tou je relevancia. Ako by ste sa zatvárali, ak by váš obľúbený vlogger propagoval dnes Nike a o rok Adidas?
Jasné. Možno sa mu zmenili chute. No, pravdepodobne, len podpísal novú zmluvu. Pravidelná spolupráca je to, o čo by sa mali snažiť hlavne firmy. Rovnako ako v prípade celebrít a športovcov, dlhodobé spolupráce sa budú vyznačovať striktnejšími podmienkami, no s kreatívnou prácou v rukách youtuberovČo si myslíte o tomto trende vy? Youtube má nepochybne silné postavenie a stojí za ním stabilná komunita. Má zmysel pre veľké značky spolupracovať s týmito online hviezdami?